Detaylar

Kategori Miras Hukuku
Yayıncı Seçkin Yayıncılık
Liste Fiyatı 75.83
Format KiTAP
Barkod 9789750234576
Yayın Tarihi 2015-11-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 352
Kapak Karton
Kağıt 1.Hamur
Boyut 165 X 240

Miras Hukukunda Tenkis (İndirim Davaları)

Miras Hukukunun en karmaşık konularından sayılan, hâkimlerin ve avukatların yoğun uğraş vermelerine neden olan davaların tenkis davaları olduğunda şüphe yoktur. Tenkis davalarının yıllar boyunca isabetli bir çözüme kavuşturulmamasında birçok etkenin olumsuz katkısı bulunmaktadır.
Gerçekten bu tür davaları izleyen avukat ve hâkimlerin dava konusuna egemen olması halindedir ki, çekişmenin sağlıklı ve isabetli bir biçimde sonuçlandırılması mümkün olabilir. Konunun karmaşıklığı nedeniyle avukatların tenkis davası açılması yönündeki isteklerde çekimser davrandıklarını, davayı almak istemediklerini, hâkimlerin de tenkis dosyalarına isteksiz yaklaştıklarını gözlemekteyiz.
Kitap kapsamında 6100 s. HMK ilgili hükümlerine ilişkin Yargı Kararlarından yoğun biçimde söz edilmiştir.
Mirasçılık sıfatının türüne göre saklı pay oranları artmakta ya da azalmaktadır. Bu nedenle tenkis davası ile saklı paylı mirasçının alabileceği saklı payı miktarına eşit değerlere ilişkin yeri geldikçe örneklendirmek suretiyle hesaplamalar yapılmış ve anlaşılabilir biçimde pratikleştirilmiştir.
Tenkisle ilişiği olan diğer miras davalarına ilişkin uyuşmazlıklardan da Yargıtay Kararları eşliğinde soru ve yanıt olarak kitapta yer verilmek suretiyle uygulayıcının kısa sürede yararlanmasına olanak sağlanmıştır.
Kitabın üçüncü bölümünde başta tenkis davaları olmak üzere, diğer ve yoğun biçimde uygulamada görülen miras davalarına ilişkin Yargıtay Kararları tarih sırasına göre sistemli bir şekilde kitaba alınmıştır.
Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
- Miras Hukukunda Kavramların Tanımı
- Mirasta Tenkis (İndirim) Davası (Tmk M.560-571)
- Yargıtay Kararları Eşliğinde Soru ve Yanıtlarıyla Miras Uyuşmazlıkları
- Konulara Göre Yargıtay Kararları

Emeği Geçenler

Yazar   : Erhan Günay

Satış

% 15
indirim
64.46
Liste Fiyatı : 75.83
Kazancınız : 11.37
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %15 indirim