Detaylar

Kategori Koleksiyon
Yayıncı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Liste Fiyatı 259.26
Format KiTAP
Barkod 9786053608707
Yayın Tarihi 2013-09-03
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 1119
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 245 X 345
Basım Yeri İst.

İstanbul Saint Joseph Lisesi Tarihi Bitki Koleksiyonu (2 Cilt)

Yüz sekiz yıl önce İstanbulun Kadıköy ilçesinde kök salmaya başlayan, Saint Josephin eski dolaplarında kendini ortaya çıkaracak kurtarıcıyı bekleyen bu büyük eser, nihayet bilim dünyasının kucağına bırakılıyor, arkasında yatan akıl ve yılların emeğiyle

Rooted in Istanbuls Kadıköy district of 108 yearsagoandhavingawaitedsalvagefromthemustycupboardsof Saint Joseph High School, thisremarkablework, alongwiththewisdomandyears of labourthatnourished it,is finally in thehands of thescientificworld.

1905 yılı. Saint Joseph Lisesinin Jean Marie Reynaud, PasteurLuis ve Idinaël-Simon adlı üç rahip-öğretmeni (frère) öğrencileriyle birlikte Boğazın her iki yakasından ve özellikle Kadıköy civarından bitki toplamaya başladılar. Amaçları büyük bir herbaryum (bitki koleksiyonu) kurmaktı. Toplanan ilk örnekler kurumaya bırakılmadan önce frèreler tarafından o günün biyoloji ve botanik biliminin sunduğu olanaklarla sınıflandırıldı. Bilgiler, özel hazırlanmış etiketlere aktarıldı. Bu hummalı çalışma zaman zaman sekteye uğrasa da 1970lerin ortalarına kadar sürdü ve 2253 örnekten oluşan, İstanbul-Kadıköy ve çevresinin günümüze kadar korunmuş ilk ve tek herbaryumu ortaya çıktı.
Üç Saint Josephli öğretmenin yaptıkları, Avrupanın doğanın envanterini çıkarma geleneğinin bir devamıdır. Bu kıymetli öğretmenler, İstanbul gibi insanlığın malı olmuş muhteşem bir şehrin bitki dünyasının bilimsel incelemesini, insanlık adına yapmışlar ve emeklerinin mahsullerini de okullarında koruma altına almışlardır.
O günden bugüne Saint Joseph Lisesinde bekleyen bu biricik koleksiyon, Prof. Dr. Mehmet Sakınçın yıllar süren özverili çalışmasıyla ilk kez gün yüzüne çıkıyor. Prof. Sakınç toplanan 2253 örneği yeni bilimsel gelişmelerin ışığında inceleyerek koleksiyondaki 1006 türü tespit etmiş ve bu 1006 tür, 436 cins ve 87 aileyi kitaplaştırmıştır.


In 1905, threefrères (priest-teachers) at Saint Joseph High School in Istanbul PasteurLuis, Idinaël-SimonandJean Marie Reynaud andtheirpupilsbegantocollectplantsfrombothsides of theBosphorus, particularlyaround Kadıköy. Theiraimwastocreate a comprehensiveherbarium (plantcollection). Beforedryingthefirstspecimens, thefrèresclassifiedthemaccordingtothebiologicandbotanicknowledge of theday, andthenrecordedthisinformation on specially-preparedlabels. Thefrèrespursuedtheirendeavour, despiteoccasionalinterruptions, untilthe mid-1970s. Theresultwas a 2,253-specimen herbariumfromIstanbul-Kadıköy anditsenvirons: thefirstandonlyextantsuchcollection.
ContinuingtheEuropeantradition of takinginventory of thenaturalworld, thesethreevaluableteachers at Saint Joseph conductedscientificresearch on the flora of Istanbul, a magnificentcitythat is thecommonheritage of humancivilization, andthenpreservedthefruit of theirlabourforall of humanity.
Thisuniqueplantcollectionlaydormant in Saint Joseph High School until it wasunearthedbyProfessor Mehmet Sakınç. Devotinglongyearstostudyingthecollections2,253 specimens in light of newscientificdevelopments, ProfessorSakınçidentified1,006 distinctspecies all of whichappear in thisbookunder 436 genusand 87 families.

Emeği Geçenler

Yazar   : Mehmet Sakınç

Satış

% 20
indirim
207.41
Liste Fiyatı : 259.26
Kazancınız : 51.85
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %20 indirim