Detaylar

Kategori Medeniyetler
Yayıncı Doğan Kitap
Liste Fiyatı 23.15
Format KiTAP
Barkod 9786050918908
Yayın Tarihi 2014-02-19
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 320
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 140 X 230
Basım Yeri İst.

Ermeni Meselesine Objektif Bakış


Ermeni meselesi, yalnızca Türkler ile Ermeniler
arasında yaşanmadı.

İngilizlerin Ermenilere yönelik ilgisinin kökeni neydi?

İngiliz-Ermeni birlikteliği nasıl gelişti?

İngiliz-Ermeni işbirliğinin siyasi ve sosyal sonuçları neler oldu?


İngilterenin Ermeniler vasıtasıyla yürüttüğü faaliyetlerin 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Osmanlı Devleti aleyhine sonuçlar ortaya çıkarmasının Türk-İngiliz ilişkilerinde gerilime yol açtığını ortaya koyan kitap, Ermenilerin bu gerilimli ilişki sonucunda nasıl bir siyasi faktöre dönüştüğünü inceliyor. Meselenin, Osmanlı Devletinin son yılları ile Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarındaki siyasi etkilerine değinen çalışmada ağırlıklı olarak İngilizlere ait arşiv materyalleri ve bilgilerine yer veriliyor.


Birinci Dünya Savaşı öncesinde, sırasında ve sonrasında Ermeniler ile ortaklık içinde bulunan İngilizlere ait belgeler ve bilimsel çalışmalar önem kazanmaktadır. Dolayısıyla Ermeni iddialarına esaslı bir cevap bulunabilmesinin yolu İngiliz arşiv materyallerine ciddi bir şekilde müracaat gibi görünmektedir.


Yazar hakkında:
Yrd. Doç. Dr. Halil Ersin Avcı, 21 Mayıs 1977de Ezinede doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra Kırklareli 60.Yıl Sağlık Meslek Lisesine gitti. Ardından Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde öğrenim gördü. Yüksek lisanstan sonra İstanbul Üniversitesinde doktora eğitimi aldı. Yedi yıl boyunca Ermeni Meselesi ve yabancı etkisi üzerinde İngiltere, ABD, Almanya dahil yedi ülkede araştırma ve çalışmalar yaptı. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu üyeliğine seçilen Halil Ersin Avcı, halen Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesinde görev yapmaktadır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Halil Ersin Avcı

Satış

% 25
indirim
17.36
Liste Fiyatı : 23.15
Kazancınız : 5.79
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %25 indirim