Yazar : George Orwell
Çevirmen : Celal Üster
Yayıncı : Can Yayınları
Fiyat: 15.30 TL   Liste Fiyatı : 17.00 TL
Ürün Tükendi. / % 10 İndirim
Barkod-ISBN : 9789750707421
Yayın Tarihi : 2007-04-18
Yayın Dili : Türkçe
Orjinal Adı : Hayvan Çiftliği (Ciltli)
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 141
Kapak : Ciltli
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 145 X 200
Basım Yeri : İstanbul
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
İngiliz yazar George Orwell (1903-1950), ülkemizde daha çok Bindokuzyüzseksendört adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş ikinci ünlü yapıtıdır.

1940´lardaki "reel sosyalizm"in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında ´yergi´ türünün başyapıtlarından biridir. Hayvan Çiftliği´nin kişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırı p çiftliğin yönetimini ele geçirirler. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır.

Aralarında en akıllı olanlar domuzlar; kısa sürede önder bir takım oluştururlar, devrimi de onlar yolundan saptırırlar. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık.

George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin´i simgelediği açıkça görülecektir. Öbür kişiler bire bir belli olmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir. Romanın alt başlığı Bir Peri Masalı´dır. Küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değildir; ama roman, bir masal anlatımıyla yazılmıştır.

Okuyucu Yorumları