Yayıncı : Can Yayınları
Kategori : Hikaye - Öykü
Fiyat: 10.80 TL   Liste Fiyatı : 12.00 TL
Ürün Satışta. % 10 İndirim
Barkod-ISBN : 9789750706066
Yayın Tarihi : 2013-10-00
Yayın Dili :
Orjinal Adı : Güzelçamlı'nın Kayıp Panteri
Baskı Sayısı : 4.Baskı
Sayfa Sayısı : 88
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 125 X 195
Basım Yeri : İstanbul
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Üç uzun, bir kısa öyküden oluşan Güzelçamlının Kayıp Panteri, çocuk edebiyatının önemli eserlerinden biri olmaya aday gözüküyor. Taşıdığı içtenlik, gerçeklik duygusu ve çocuk ruhuna yönelik özenin yanı sıra çok önemli bazı toplumsal, çevresel sorunlara da katkı sağlamaya çalışıyor Güzelçamlının Kayıp Panteri...

Kitabın birinci öyküsü Güzelçamlının Kayıp Panteri, aynı zamanda kısa bir roman da sayılabilir. Ülkemizin en değerli doğa parklarından olan Güzelçamlı Doğa Parkında çıkan bir orman yangınının, kahramanlarımızın evine doğru ilerlemesi ile olaylar başlıyor. Hayatlarında en çok sevdikleri şeylerin; evlerinin, doğanın, hayvanların, kasabalarının, milli parkın ve ormanın; içinde yaşayan sayısız canlıyla beraber yok olacağını gören çocuklar harekete geçmeye karar veriyorlar. Yangını söndürmeye giden gönüllüler arasına katılmaya karar veren çocuklar, daha sonra aileleriyle ve tüm gönüllülerle birlikte, akılcı kararlar alarak bu büyük felaketi önlüyorlar.

Kitabın ikinci öyküsü "Kaplumbağa Plajı" Caretta-Caretta tipi deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan Dalyan-İztuzunda geçen uzun bir öykü. Deniz kaplumbağalarının üreme alanını korumaya kendini adamış Alman çift, çocukları olacağı için hastaneye gider. Bu durumu önceden gören kahramanımız Tuna, bu konuda her türlü bilgiyi önceden edinerek önlemlerini alır. Kaplumbağaların yumurtalarını kırıp denize koşacakları gece, Tunanın babasının bu konudaki bilgisizliğinden ötürü büyük bir felaket yaşanmak üzeredir. Bütün yavru deniz kaplumbağaları ölmek üzereyken, olaylara el koyan Tuna tüm yavruların kazasız belasız denize ulaşmasını sağlar. Çünkü dersine iyi çalışmıştır...

Üçüncü uzun öykü "Karaca Mağarası" ise, kaçak tilki avcılarını takip eden kahramanımız Tunanın, onları dipsiz bir mağaranın dibinde kıstırıp adalete teslim etmesini anlatıyor. Bu zor olayı başarırken Tunanın güç aldığı kaynaklar doğa sevgisi, bilim, aile bağları, sadakat ve güven duygularıdır.

Son öykü "Portakal Çekirdeği" kısacık ama sımsıcak bir öykü. Bir Noel gecesi çocukları yanında olmadığı için onlara armağan veremeyen bir baba ağlamaktadır. O sırada Noel baba gelir ve ona harika bir çözüm yolu gösterir.

Hikmet Temel Akarsu, bu kitabı, ayrı kaldığı çocuklarının Türkçeyi unutmaması, daha da ötesi, güzel Türkçemizin tadına varabilmesi için yazmış.

Okuyucu Yorumları