Yazar : Adnan Akfırat
Yayıncı : Kaynak Yayınları
Fiyat: 13.50 TL   Liste Fiyatı : 15.00 TL
Ürün Satışta. / % 10 İndirim
Barkod-ISBN : 9789753432092
Yayın Tarihi : 2010-10-30
Yayın Dili : Türkçe
Orjinal Adı : Eşref Bitlis Suikastı; "Belgelerle"
Baskı Sayısı : 5.Baskı
Sayfa Sayısı : 232
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 135 X 195
Basım Yeri : İstanbul
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Elinizdeki kitap, Cumhuriyet tarihinin en önemli suikastını aydınlatıyor. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, 17 Şubat 1993´te uçağına yapılan sabotaj sonucu yaşamını yitirmişti. Başlangıçta, "Buzlanma sonucu kaza" denmişti. Hem de zamanın Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş tarafından, Suikastın üzerinden dört yıl geçti.

İşçi Partisi ve Aydınlık, uzun araştırmalardan sonra gerçeği ortaya çıkardı. Artık kimse "kaza" diyemiyor.

Olayı başından beri izleyen Akfırat, binlerce sayfa belgeyi inceledi, onlarca kişiyle görüştü ve bu kitabı kaleme aldı.

Kastedilen, bir orgeneralin canı değil. Türkiye´nin bağımsızlığı ve güvenliğidir. Bitlis´in uçağına sabotaj, doğrudan CIA´nin emrindeki bir birim tarafından yapıldı. İncirlik Üssü´nde Çekiç Güç karargahındaki toplantıyı yöneten ABD görevlisi, Çiller´in hamisi Adana Konsolosu Elizabeth Shelton, CIA´cı Shelton´un ülkeyi apar topar terk etmesi ancak Çiller´in iktidardan alaşağı edilmesiyle mümkün oldu. Bu gerçek, Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı tarafından bütün ayrıntılarına varıncaya dek saptanmıştır.

Kitap bunun kanıtlarını sergiliyor. Kitapta, Genelkurmay Karargahı ile yakın mesai içindeki yetkili bir generalin, Org. Bitlis´i katleden Özel Harpçi subayların Çiller Özel Örgütü´nde görevli olduğunu açıklayan röportajı da yer alıyor.

Okuyucu Yorumları