Edebiyat ve Sinemada Yaşayan Lenin
Yazar : Kolektif
Yayıncı : Sel Yayıncılık
Kategori : İnceleme
Fiyat: 11.05 TL   Liste Fiyatı : 13 TL
Ürün Satışta. / % 15 İndirim
Hakkında
Yorumlar
Özellikler
Diğer Resimler
Yazarlar: Sergey Yutkeviç, Luda Schnitzer, Aleksandr S. Karaganov, Roland Leroy, Vasili Novikov, Jean Schnitzer

Çağımızın Marksizmi olarak anılmayı hak etmiş devrimci eylem kılavuzunun baş kişisi Lenin'le ilgili elinizdeki kitap, Lenin'i sanat yoluyla anlatmada çok büyük bir eksikliği gideriyor. Lenin'i anlatırken dünyayı değiştirme iradesi ve coşkusunun sinema ve edebiyat diline çevrilmesinin farklı evrelerini anlatarak Lenin okumalarına uzaklığı kırma hedefini yerine getiriyor.

Bütün bir devrimci kalkışmalar dönemini ele alan kitap, "Tarihsel gerçeğin, sanatsal gerçekliğin temeli ve özü olduğu" ilkesinden yola çıkıyor. Kitap, sanatçının her zaman ve her durumda " tarihin külünü değil ateşini taşıyanlar" olması gerektiğini, sanatın esas olarak eylem içindeki insan karakterleri üzerinden anlamlandırabileceğini, tarihsel bir kesiti anlatabilmek için kameranın ya da kalemin asıl olarak karakterler aracılığıyla dönemin gözü haline getirilmesinin şart olduğunu son derece canlı bir şekilde anlatıyor. Bu yolla, sinema ve edebiyatın toplumu değiştirip dönüştürmede nasıl büyük ve güçlü silahlar olduklarını kanıtlıyor.

Edebiyat ve Sinemada Yaşayan Lenin, tarihin tüm zorlu dönemeçlerinde dönüp Lenin'e bir kez daha bakma zorunluluğunu duyanlar için...

Okuyucu Yorumları

Sayfa : 208
Ebat : 135 X 195
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2009
Barkod-ISBN : 9789755704043
Diğer dosyalar ..